U toku pripremne faze projekta odrađena je analiza i istraživanje ruralnog kapaciteta Župe. U okviru ove aktivnosti se pristupilo terenskom istraživanju koje se sprovodilo anketom u svakom selu Župe – Gornje Ljubinje, Donje Ljubinje, Manastirica, Rečane, Planjane, Mušnikovo, Jablanica… Cilj ankete je bio da ispita postojeće stanje u pogledu zapošljenosti ženske populacije u Bošnjačkoj zajednici, te identifkovati ključne pokretače i motivacione faktore, namere, kao i prepreke i barijere za pokretanje vlastitog biznisa. Anketa se sastojala od 11 pitanja, prva su bila generalna pitanja o godinama, bračnom statusu, nivou obrazovanja, i statusu zapošljenosti. Ostala pitanja su bila o finansijskoj situaciji žena, njihovom zarađivanju, pokretanju sopstvenog biznisa, razlozima za pokretanje biznisa, kategorijama biznisa, o uslovima koji su važni za uspeh u biznisu, barijerama i preprekama za pokretanje biznisa.
Glavna faza projekta je obuhvatala radionice sa korisnicima projekta, u ovom slučaju sa ženama i devojkama, koje su se odnosile na osnaživanje žena u aktivnom delovanju u oblasti društveno-ekonomskog delovanja. Na radionicama su se tretirale različite teme koje su važne za osnaživanje i podsticanje žena kao glavnih nosioca domaćinstava, da pokreću biznise i na taj način ostvaruju ekonomsku dobit. Cilj radionica je bio osnažiti zajednicu, pre svega žene da uzmu učešća u razvoju ruralne ekonomije (poljoprivredne i nepoljoprivredne) i na taj način poboljšaju svoj životni standard i kvalitet života zajednice.
Tema prve radionice je bila ‘’Preduzetništvo i pokretanje biznisa’’, tokom koje su učesnice imale priliku da čuju šta predstavlja preduzetništvo, koji su neophodni uslovi za nastanak i razvoj preduzetništva, koji su ekonomski uslovi razvoja preduzetništva, koji su osnovni oblici preduzetništva, koji su značajni elementi ili dimenzije preduzetništva, i resursi koji determinišu razvoj preduzetništva, zatim ko je preduzetnik i koje sve veštine, sposobnosti i znanja treba da poseduje jedan preduzetnik. Drugi deo prezentacije je bio o pokretanju biznisa i šta je sve potrebno za realizovanje ideje – tržišna prilika i potražnja, finansijska i ostala sredstva, sposobnost, znanje, veštine, profitabilnost i održivost, proizvodi/usluge, zatim o stvarima koje su potrebne da se znaju pri određivanju biznisa – ciljevi, strategija, konkurencija, kupci, marketing, menadžment, cene proizvoda/usluga, mesto/lokacija, prilike i rizici, kao i o vrstama poslovanja koje postoje. Nakon završene prezentacije o preduzetništvu i pokretanju biznisa, učesnice su radile grupnu vežbu tokom koje su imale zadatak da odrede važne stvari vezane za realizaciju njihovih biznis ideja, i da to urade pismeno i pomoću crteža koje će kasnije upotrebiti kako bi prezentovale njihove biznis ideje i podelile sa ostalim grupama. Nakon grupne vežbe je sledilo prezentovanje biznis ideja svih grupa učesnica koje su izrađivale biznis planove za njihove ideje. Svaka grupa je pomoću crteža objasnila koja je ideja njihovog poslovanja, a onda i koje su im sve stvari bitne i potrebne za realizaciju njihovih biznis ideja koje su prethodno već pomenute.
Tema druge radionice je bila ‘’Ruralni turizam’’, tokom koje su učesnice imale priliku da čuju šta predstavlja ruralni turizam i koliki značaj ima za naš region, zatim koliki turistički potencijal ima naš region i da li postoje načini za razvoj seoskog turizma i turističkih kapaciteta. Osim ovoga, deo prezentacije je bio o osnaživanju žena kroz turizam, ekonomskoj nezavisnosti, društvenoj integraciji, zatim o očuvanju i promovisanju lokalne kulture, tradicije i zanata kroz turizam, i o načinima za postizanje ovih ciljeva, kao što su organizovanje kulturnih događanja i festivala koji promovišu lokalnu kulturu i običaje, proizvodnja i prodaja tradicionalnih rukotvorina i proizvoda kao suvenira za turiste, održavanje edukativnih radionica na kojima lokalne žene dele svoje veštine i znanja sa posetiocima. Nakon završene prezentacije o ruralnom turizmu, učesnice su grupno radile zadatak tokom kojeg su trebale da nađu i odrede ideju o pokretanju neke turističke destinacije ili atrakcije koja će predstvaljati novi turistički potencijal i kapacitet ruralnog turizma u našem regionu. Učesnice su određivale sve bitne stavke za njihove ideje, i na kraju ih predstavile i obajsnile prezentovanjem.
Tema treće radionice je bila ‘’Kulturno nasleđe’’, tokom koje su učesnice imale priliku da čuju šta je kultura i koje su njene odlike, šta čini kulturu jedne zajednice, šta se podrazumeva pod kulturnim nasleđem, šta je kulturna vrednost, od čega se sastoje vrednosti nasleđa, koliki uticaj ima na identitet određenog naselja, regiona ili države, šta obuhvata kulturno nasleđe, šta predstavlja nematerijalno kulturno nasleđe, u kojim oblastima se manifestuje nematerijalno kulturno nasleđe, i još puno drugih stvari vezanih za kulturu i kulturno nasleđe. Nakon završene prezentacije o kulturnom nasleđu, učesnice su vodile razgovor i diskutovale o kulturi i tradiciji drugih zajednica i svoje zajednice, zatim o kulturnom nasleđu i tradicionalnim zanatskim proizvodima, i kako su se oni pravili u prošlosti, a kako u sadašnje vreme.
Završna faza projekta, tj. poslednja aktivnost je bila okrugli sto tokom koje je održana prezentacija o projektu i odrađenim aktivnostima. Pomenute su sve aktivnosti koje su planirane da se sprovedu i koje su odrađene u prethodne dve faze – terensko istraživanje sprovedeno anketom i tri radionice, tačnije prezentacije sa temama: ‘’Preduzetništvo i pokretanje biznisa’’, ‘’Ruralni turizam’’ i ‘’Kulturno nasleđe’’. Osim projektnih aktivnosti, pomenuti su primeri dobre prakse, žene preduzetnice i njihovi biznisi. Osim žena koje su učestvovale u aktivnostima projekta, prisutni su bili Zamenik Ministra i predstavnici OSCE-a.
Projekat je finansijski podržan od strane Ministarstva za Regionalni Razvoj.